✍️به گزارش روابط عمومی اوسک، محسن زنگنه، نماینده مردم تربت‌حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی در آئین افتتاحیه مرکز خرید حمایتی زعفران گفت: به دو دلیل عمده نوسانات قیمت زعفران در بازار وجود دارد؛ نکته اول توهم پولی همراه با تورم و افزایش قیمت دلار و نکته دوم، مافیای شکل‌گرفته زعفران با استفاده از نهاد‌هایی که به آن وجهه قانونی داده شده بود و از فضای به وجود آمده سوءاستفاده کردند را می‌توان دو دلیل عمده وضعیت زعفران در این سال‌ها یاد کرد.

🔹او افزود: اقتصاد یک امر دستوری نیست و باید مسیر درست را طی کند که سال گذشته برای زعفران با برخی به‌اصطلاح نهاد‌های دخیل در زعفران سر یک میز نشستیم که حداقل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان سبد گردانی افراد دور آن میز بود و به آن‌ها اعتماد کردیم، اما در ادامه مسیر متوجه شدیم روی دیوار این افراد نمی‌توان یادگاری نوشت.

🔹نماینده مردم تربت‌حیدریه، مه ولات و زاوه بابیان اینکه از سال گذشته بازار سرمایه را تحکیم کردیم، ادامه داد: اکنون قیمت نگین زعفران بیشتر از ۲۶ میلیون تومان است که بخشی از آن به دلیل کمبود محصول است، اما یک ماه قبل در وزارت جهاد کشاورزی سیاست بسته حمایتی زعفران و کف قیمت تضمینی یعنی ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای نگین را اعلام کردیم که یک قیمت صیانتی و حمایتی است و چنانچه کشاورز نتوانست به قیمت بالاتر زعفران خود را بفروشد تا پایان شهریور سال آینده مکانی باشد که محصول او را با کف قیمت خریداری کند.

🔹زنگنه بیان کرد: از کشاورزان درخواست می‌کنم که به شایعات توجه نکنند چراکه حداقل ۵ هزار میلیارد تومان برای منابع مالی برای خرید حمایتی زعفران تأمین‌شده و دولت مصمم و پای‌کار است.

🔹او بابیان اینکه زعفران باید به قیمت واقعی خود برسد، تصریح کرد: زعفران باید به قیمت واقعی خود برسد و زنجیره تولید و ارزش‌افزوده زعفران در این منطقه شکل بگیرد.

🔹نماینده مردم تربت‌حیدریه، مه ولات و زاوه تأکید کرد: قیمت نگین زعفران اکنون هر کیلوگرم ۲۶ میلیون تومان خریداری می‌شود و سیاست‌های دولت را برای امسال تعیین و کف قیمت زعفران را مشخص کردیم و تا شهریورماه سال آینده هر کشاورزی که نتواند محصول زعفران خود را به فروش برساند می‌تواند در مرکز خرید حمایتی زعفران، محصول خود را بفروشد.

🔹زنگنه اظهار کرد: در ابتدای دهه ۹۰ و با افزایش قیمت دلار، زعفران کیلویی سه هزار دلار در ایران فروخته می‌شد، اما امروز این رقم کاهش‌یافته و به کیلویی ۵۸۰ دلار رسیده و با همین رقم صادر می‌شود و قیمت زعفران ثابت مانده است و مافیای زعفران هم از این شرایط استفاده و با استفاده از بعضی نهادها، وضعیت بدی را برای کشاورز ایجاد کرده است و کشاورز حتی توان تهیه محصول خود را هم ندارد.

🔹او افزود: سال گذشته بازار سرمایه را برای حمایت از زعفران تحکیم کردیم، بخش خصوصی هم در قالب شرکت تعاونی سهامی عام ایجاد شده و از سال بعد زعفران کاران تربت‌حیدریه نیازی به خرید دولت ندارند و خود تعاونی، محصول زعفران را خریداری می‌کند.