✍️به گزارش روابط عمومی اوسک، احسان مصطفوی، مجری طرح سازمان بین‌المللی مدیریت تولید و صادرات زعفران، در آئین افتتاحیه مرکز خرید حمایتی زعفران بابیان این موضوع که نرخ زعفران در طی سال‌های اخیر تغییری نکرده است، تصریح کرد: در سال‌های قبل نرخ زعفران نسبت به تورم و نیز افزایش نرخ دلار هیچ تغییر و افزایش قیمتی را تجربه نکرده که این سبب کاهش ارزش بهای این محصول استراتژیک در بازارهای داخلی و خارجی گردیده است.

🔹وی افزود: پایین بودن قیمت زعفران در مقابل هزینه‌های بالای نهاده‌های تولید محصول، کشاورزان را با مشکلات فراوانی مواجه کرده و باعث از بین رفتن انگیزه این افراد شده است.

🔹مجری طرح اوسک ادامه داد: در همین راستا سازمان اوسک تلاش کرده تا با انجام اقدامات گوناگون ارزش زعفران را به جایگاه اصلی خود بازگردانده و گام‌های مؤثری در جهت صیانت از ارزش این محصول استراتژیک برداشته باشد.

🔹وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده توسط سازمان اوسک، ابراز کرد: در ابتدای سال جاری و درزمانی که قیمت زعفران در محدوده 8 میلیون تومان خریدوفروش می‌شد توسط سازمان اوسک به کشاورزان نوید افزایش قیمت تا 20 میلیون داده شد.

🔹مصطفوی اضافه کرد: در ابتدای سال زراعی جاری و در جهت عمل کرده به وعده‌های مطرح‌شده توسط این سازمان شاهد تعیین قیمت حداقل 20 میلیون و 500 هزار تومان هر کیلو زعفران نگین هستیم.

🔹وی بابیان اینکه قیمت تعیین‌شده هنوز باارزش واقعی زعفران ایران در بازارهای جهانی فاصله دارد، عنوان کرد: این قول به کشاورزان می‌دهیم تا تمام تلاش خود را برای رساندن ارزش زعفران به جایگاه اصلی خود بکار بسته و در کمترین زمان ممکن این مهم را محقق کنیم.

🔹مجری طرح سازمان اوسک در خصوص طراحی و تولید سامانه هوشمند آنالیز و قیمت‌گذاری زعفران بیان کرد: به‌منظور یکسان‌سازی قیمت زعفران،کاهش خطاهای انسانی و بهره‌گیری از دقت بالا در قیمت‌گذاری طراحی و ساخت سامانه هوشمند آنالیز و قیمت‌گذاری زعفران در دستور کار این سازمان قرار گرفت که با همکاری نخبگان دانشگاهی و بهره‌گیری از هوش مصنوعی توانسته این سامانه را عملیاتی نماییم.